Vasa IP adresa : [3.91.79.74]
holican
Dnes má sviatok Adrián, zajtra Gabriel a pozajtra Marián.
23. 03. 2019   | Reg./Prihl. | POKEC | Hlavná stránka | Listy od čitateľov | Stiahnite si |    
online je 9 čitateľov,
skús POKEC-ať

Naposledy registrovaní čitatelia
 • lajo
 • niktos
 • Xxxxx
 • erika

 • kontaktný e-mail:
  redakcia
  webmaster
  administrator
  xerro
  lucky

  Celkom9001043
  Marec38400
  Dnes808

  Niečo o kontrole „made in Holíč“.
  Príspevok zo dňa 03. 09. 2003 (2421 )

  Na Slovensku sme si zvykli používať jednoduchú výhovorku. Používame ju vtedy, ak niečo „nešlape“ tak, ako by malo. Tou výhovorkou sú diery v zákonoch a vôbec nedokonalé zákony. Poznáte tie reči ako: „my by sme to radi robili dobre, ale viete, zákon nám to neumožňuje, zákon je nedokonalý....“. S takouto obranou proti kritike sa stretol už vari každý. Bohužiaľ, často je to pravda, ale určite nie vždy. Zákony, dobré aj zlé, vždy aplikujú iba ľudia a na ľuďoch z veľkej miery záleží, ako so zákonmi naložia.
  Skúsme si teraz posvietiť na aplikáciu niektorých ustanovení zákona o obecnom zriadení ( č. 369/1990 Zb., v znení neskorších predpisov ) v Holíči. Je to jeden z mála zákonov, ktorý má viac pozitív, ako negatív. V každom prípade tento zákon postavil samosprávu do jedinečnej pozície, na ktorú sme za totality nemohli ani pomyslieť a to, že samospráva sa sama spravuje a sama kontroluje. Tento zákon má hlavu a pätu aspoň v tom, že jasne stanovuje organizáciu samosprávy a teda aj to, kto je komu nadriadený, či podriadený........

  Podľa zákona o obecnom zriadení je často diskutovaná funkcia - hlavný kontrolór -jednoznačne podriadená mestskému ( obecnému ) zastupiteľstvu, ktorému sa za svoju činnosť zodpovedá, ktoré mu ukladá úlohy a ktoré mu v konečnom dôsledku aj určuje plat.
  Prvoradou povinnosťou hlavného kontrolóra je dozerať na nakladanie s majetkom mesta. Voľne povedané má dozerať na mestský manažment a mestský aparát, či títo správne gazdujú a svoje zistenia má hlásiť mestskému zastupiteľstvu.
  No a v Holíči sa to robí presne naopak. Hlavný kontrolór, za svoj nadštandartný plat príma a plní úlohy od vedenia mesta, teda od tých, ktorých má kontrolovať a za splnenie, či nesplnenie týchto úloh sa im aj zodpovedá. Jednoducho kontrolovaní kontrolujú kontrolóra! No a mestské zastupiteľstvo pri tom stojí bokom, ako konečne vždy.
  Neveríte?
  Skúste nazrieť do zápisníc z pracovných porád u primátora a neprestanete sa diviť. Namiesto dozoru nad oprávnenosťou výdavkov a získania ich zdrojov súvisiacich napr. s presťahovaním MŠ zo Zámockej na Hollého ulicu, či ďalších diskutabilných aktivít a ich úhrad (napr zábradlie na valoch v zámku), príma a plní náš hlavný kontrolór úlohy od manažmentu mesta. Zopár príkladov z týchto úloh uvádzam:
  - vypracovať ekonomiku spoločných predškolských zariadení
  - pripraviť koncepciu materských škôl
  - určiť osoby na výkon finančnej kontroly na MsÚ
  - zakúpiť ohrievací pult na III. ZŠ
  - vykonať analýzu potreby ISDN na úrade
  - pripraviť návrhy na členov školskej rady
  - zabezpečiť distribúciu všetkých smerníc vedúcim oddelení MsÚ
  ......a podobne.
  Nie je čo dodať.
  Všetko sú to úlohy „priamo súvisiace“ s výkonom funkcie hlavného kontrolóra mesta. Každý šéf akejkoľvek firmy by s takýmto spôsobom kontroly rád súhlasil. Lenže mesto nie je firma a majetok s ktorým mesto hospodári nepatrí jeho manažmentu, ale patrí nám všetkým, ktorí v Holíči žijeme.
  Za to, ako sa s našim majetkom hospodári, nám občanom zodpovedajú naši mestskí poslanci.
  Aspoň by mali!
  A aby sa v tom zorientovali a vedeli prijať nápravné opatrenia, na to majú k ruke kontrolóra.
  Lenže kontrolór plní iné úlohy, kruh nefunkčnosti sa uzatvára a „gazduje“ sa ďalej.
  A poslanci mlčia!
  Ako vždy! Veď pri nástupe do funkcií sľubovali ( primátor a poslanci ), okrem iného aj to, že budú dodržiavať zákony a také podobné frázičky na ktoré sa už asi zabudlo.
  Čo už! Tak to v Holíči chodí. Sľuby sa sľubujú a .....voliči radujú! A možno je na vine iba zlý zákon!


  ( Celý článok! | Autor: k2n | Počet komentárov: 0 | Chcem sa pridať do diskusie k článku | Informačný e-mailVytlačiť )