Vasa IP adresa : [3.91.79.74]
holican
Dnes má sviatok Adrián, zajtra Gabriel a pozajtra Marián.
23. 03. 2019   | Reg./Prihl. | POKEC | Hlavná stránka | Listy od čitateľov | Stiahnite si |    
online je 9 čitateľov,
skús POKEC-ať

Naposledy registrovaní čitatelia
 • lajo
 • niktos
 • Xxxxx
 • erika

 • kontaktný e-mail:
  redakcia
  webmaster
  administrator
  xerro
  lucky

  Celkom9001109
  Marec38466
  Dnes874

  Čo sa zmenilo v Holíči po minuloročných komunálnych voľbách?
  Príspevok zo dňa 06. 04. 2003 (2563 )

  V týchto dňoch uplynulo viac ako 100 dní odvtedy, čo nový manažment mesta prevzal moc nad Holíčom a začal úradovať „novými“ metódami. V našich končinách je zvykom, že s prvými hodnoteniami by sa nemalo začať skôr, ako je spomínané obdobie, ale zároveň tých 100 dní v rámci jedného volebného obdobia je dostatočný časový priestor na to, aby sa ukázalo akým smerom sa mieni naša samospráva uberať najbližšie, už iba necelé štyri roky. Čo sa teda od mohutného nástupu novej garnitúry (rozbehli to v piatok, 20. 12. 2002 o 15 hod.) udialo z pohľadu nás občanov?

  Zainteresovaných prekvapila rýchlosť, akou sa „výmena stráže“ vykonala. Niektorým odchádzajúcim členom manažmentu nebola daná ani možnosť dôstojného vysťahovania sa z kancelárií. Už v sobotu ráno, 21.12. bol prekódovaný bezpečnostný systém budovy MsÚ, aby sa nikto z odchádzajúcich nedostal do svojej bývalej kancelárie a nedajbože tam niečo nekalé neurobil. O odovzdaní agendy a obvyklých procedúrach sa ani nehovorilo. Za najdôležitejšie pokladali obsadiť novozískané pozície, ako keby si neboli istí, že ich napriek volebným výsledkom isté majú. Vzápätí však spustili mediálnu kampaň ( v mesačníku Holíčan, na internete, v rádiu Adut ) o tom, ako odchádzajúci manažment nebol ochotný agendu odovzdať a niektorí členovia nového manažmentu nabrali v tejto súvislosti dokonca drzosť odvolávať sa na mentálnu úroveň svojich predchodcov ( februárové vydanie Holíčana, str. 3 ). Kampaň pokračovala kritikou všetkého, čo sa v minulom volebnom období urobilo. Suchá nitka nezostala na spôsobe práce, na technickom vybavení, atď. Proste kritizovalo sa všetko na čo prišli a hlavne to, čomu nie celkom dobre rozumeli a ani nemali čas porozumieť. Zrejme rátali s naivitou voličov a očakávali, že takýto postup zvýši ich autoritu a zároveň zakryje vlastné nedostatky a vlastný neodborný prístup.

  Nasledovala stará otrepaná akcia s premiestňovaním kancelárií. Urobil sa optický trik, pretože zmeny miesta kancelárie si všimne každý návštevník úradu. Že sa pri presunoch kancelárií nemyslelo na dobro občanov svedčí fakt, že kancelária v ktorej sa vyberajú dane a poplatky, zostala na poschodí. A práve do tejto kancelárie chodí možno najviac ľudí. Starší, ktorí idú zaplatiť za hrob mávajú na schodoch obvykle značné problémy. Ten, kto chodí na úrad častejšie vie o čom hovorím.

  Pokračovalo sa s prímaním nových zamestnancov. Administratíva sa nám rozbujnieva aj tam, kde to nie je nevyhnutné a nie je to vždy z dôvodu prechodu kompetencií zo štátu na samosprávu. Všetka česť novým, ktorí majú kvalifikáciu a vzdelanie. Je to tak ale u všetkých nových mestských úradníkov? Skúsme sa zamyslieť, privrieť oči, a stranícke tričká nám zahrajú sýtymi farbami. Presne ako keď mestskí poslanci schvaľovali niektorých členov mestského manažmentu. Tiež sa nevyžadovala kvalifikácia. Výberové konanie či konkurz sa radšej ani nespomenuli (možno politické strany nechceli riskovať odhalenie kvalít svojich nominantov).

  Za ústretový krok k občanovi sa pokladá aj odbúranie obedňajších prestávok. Čo to ale znamená pre občana v skutočnosti? Iba to, že ak chce niekto hovoriť napríklad s prednostom úradu, tak ho môže počas jeho obeda počkať na chodbe úradu. Bomba inovácia!

  No a to je tak zhruba všetko, čo sme mohli na radnici fungujúcej po novom zaregistrovať. Určite sa urobili aj ďalšie veci. Robí sa bežná rutinná práca a tiež aj niečo naviac. To by sa však robilo tak, nezávisle od obsadenia úradu.

  ( Celý článok! | Autor: k2n | Počet komentárov: 0 | Chcem sa pridať do diskusie k článku | Informačný e-mailVytlačiť )