Vasa IP adresa : [3.91.79.74]
holican holican
Dnes má sviatok Adrián, zajtra Gabriel a pozajtra Marián.
23. 03. 2019   | Reg./Prihl. | POKEC | Hlavná stránka | Listy od čitateľov | Stiahnite si |    
online je 10 čitateľov,
skús POKEC-ať

Naposledy registrovaní čitatelia
 • lajo
 • niktos
 • Xxxxx
 • erika

 • kontaktný e-mail:
  redakcia
  webmaster
  administrator
  xerro
  lucky

  Celkom9001070
  Marec38427
  Dnes835

      Boli zobrazené 11 (z 176 nájdených) článkov.    

  |0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|

  Kto tam bol žasol, kto tam nebol neuverí.
  (k2n, Aj to sa môže stať v Holíči, 07.07.2004)
  Žasol, ak sa zúčastnil na miestnom obľúbenom kabarete, ktorý má oficiálny názov rokovanie Mestského zastupiteľstva v Holíči.
  Prečo vyháňame ľudí z námestia?
  (xerro, Aj to sa môže stať v Holíči, 20.06.2004)
  Námestie je v každom meste prirodzeným centrom, kde sa odohráva bežný život ako nákupy, stretnutia a podobne.
  Parlament dal primátorovi šancu dodržať predvolebné sľuby
  (k2n, Aj to sa môže stať v Holíči, 03.06.2004)
  Od októbra budú môcť mať poslanci SNR neobmedzené príjmy.
  26. mája prijal parlament nový ústavný zákon o konflikte záujmov z ktorého vypadlo obmedzenie, podľa ktorého ďalší príjem poslanca nemôže presiahnuť min. mzdu, teda 6 080 korún.
  Bez komentára
  (xerro, Aj to sa môže stať v Holíči, 01.06.2004)
  Učitelia a rodičia detí zaslali primátorovi mesta Ing. V.Horákovi list, ktorý uvádzame v plnom znení.
  K čomu to bolo dobré?
  (k2n, Aj to sa môže stať v Holíči, 11.05.2004)
  Mestské zastupiteľstvo na svojom poslednom zasadnutí schválilo odpredaj parku a parkoviska pred kulturákom na výstavbu supermarketu Billa.
  Už od mája budeme určite platiť menej za odvoz komunálneho odpadu !!!
  (xerro, Aj to sa môže stať v Holíči, 29.04.2004)
  Tak si čítam titulnú stranu „Holíčana“ č. 8 a mám radosť.
  Vlastne ani očiam neverím.
  Každá minca má dve strany.
  (článok od čitateľa, Aj to sa môže stať v Holíči, 24.04.2004)
  List čitateľa
  Ak je na jednej strane mince rozprávka, na druhej by mala byť realita a preto som po prečítaní šiesteho čísla Holíčana dospel k názoru, že dozrel čas reagovať na niektoré články, ktoré boli v tomto , ale aj v predchádzajúcich číslach uverejnené a niektoré až „ dojemne“ napísané.
  Obráťme teda mincu a pozrime sa na veci z tej druhej, reálnej strany.
  V roku 1996 mesto Holíč predalo firme POZAPO Bratislava 90% akcií holíčskeho kaštieľa (teda majetku akciovej spoločnosti) za sumu 16,2 mil. Sk. Vedia občania kto profitoval z tejto transakcie a v akej sume? Kto mal vtedy s mestom uzavretú zmluvu o sprostredkovaní tohto predaja? Možno by sa malo o tom v tomto dvojtýždenníku niečo napísať. Tá zmluva je predsa na MsÚ stále uložená.
  V roku 1998 bola na obchodnom registri zaregistrovaná spoločenská zmluva firmy VPP spol. s r.o. Kto bol tvorca a vôbec kto sa najviac podieľal na vypracovaní tejto, pre mesto Holíč tak „nevýhodnej“ zmluvy? A kto bol v tom roku zástupca primátora?
  Občania sa často pýtajú na výkupy a hlavne na vyplácanie pozemkov v lokalite „ letisko“.
  Z akých zdrojov chce mesto tieto miliónové čiastky získať?
  S týmito prostriedkami rátajú hlavne starší občania a preto je tento problém nie iba vážny, ale aj vysoko aktuálny.
  Odpoveď, že prostriedky sa získajú od štátu sú iba zavádzanie verejnosti, veď posledné rozhodnutie vlády SR znie, že verejné financie na budovanie priemyselných parkov budú smerovať výlučne do kraja Košického, Prešovského, B. Bystrického a Nitrianskeho!
  Teda o aké zdroje pôjde?
  V prvom tohotoročnom vydaní Holíčana bola uverejnená informácia o tom, že sa v meste vybuduje 200 bytových jednotiek.
  Natískajú sa mi hneď dve otázky .
  Za čo a kde? Aj keby bola k dispozícii vhodná lokalita, najprv je potrebné:
  - vysporiadať pozemky
  - vybudovať inžinierske siete
  - vypracovať projekt
  - vybrať dodávateľa
  Tieto náležitosti sú nutné k žiadosti o nenávratnú dotáciu a k žiadosti o úver. Skúsme si príklad. Jeden byt nech stojí cca 1 mil. Sk., teda 200 bytov stojí 200 mil. Sk. 30% je možná dotácia a 70% je potrebný úver, čo je jediná možnosť. Teda úver 140 mil. Sk!!!
  Toto už zaváňa klamstvom zo strany mestských úradníkov.
  Druhá strana mince je veľká a zmestilo by sa na ňu ešte oveľa viac. Napríklad rubom k rozprávke o rozhľadni na veternom mlyne, či o krytej plavárni by mohol byť žalostný stav mestských komunikácií a veľa ďalších reálnych bolestí. O tých možno napíšem ja, alebo niekto iný nabudúce.
  Zatiaľ nech zaznie zvonec a rozprávke nech je koniec.
  Jozef Hrnčirík
  Veľkonočné zátišia.
  (k2n, Aj to sa môže stať v Holíči, 17.04.2004)
  Naše mesto sa o svojich občanov skutočne dobre stará.
  Svojou starostlivosťou a plnením svojich základných povinností nám pripravilo estetické zážitky, ktoré síce „nehýbu svetom“, ale mesto si ich mohlo voči svojim obyvateľom odpustiť.
  Stálo to za tých pár ušetrených korún?
  Ak si týmto spôsobom niekto predstavuje úsporný režim, tak potom neviem o čo tu ide.
  Takéto a im podobné „zátišia“ na mestských sídliskách ešte cez žiadne sviatky v žiadnom roku neboli!
  Za takýto stav by mal byť niekto zodpovedný!
  Kto?
  No asi ten, kto zakázal cez sviatky vyvážať smeti!
  Pätinu poslancov verejnosť takmer nepozná
  (webmaster, Aj to sa môže stať v Holíči, 04.04.2004)
  Materské strany ich odsúvajú do neatraktívnych výborov NR SR, poslušnosť víťazí nad odbornosťou
  V parlamente sedí viac ako 30 poslancov, ktorých tváre nie sú širokej verejnosti vôbec známe. Každý mesiac dostávajú približne 60-tisícový plat, málokto vie, ako pracujú. V médiách sa totiž neobjavujú. Mnohí z nich za svoju anonymitu nemôžu, „vďačia“ za to materskej strane.
  Neidentifikovaných tvárí by bolo v NR SR určite viac. Dve desiatky nevýrazných poslancov objavila najmä medializácia ich údajnej nezávislosti. Niekoho by vystupovanie v médiách mohlo uviesť do omylu, často totiž nezodpovedá pracovnej vyťaženosti poslancov. A neplatí to len o nezávislých, ale aj o poslancoch, ktorí sú v parlamente dlhšie. V každej politickej strane fungujú traja-štyria ľudia, ktorí vystupujú pred zrakmi divákov najčastejšie. Vysoká frekvencia ich výstupov je dôsledkom ich kvalifikovanosti - v politickom slovníku je daná ich postavením v straníckej štruktúre, u niektorých jednotlivcov zase marketingovým myslením.
  Čo však s tými, ktorým tieto danosti chýbajú? Zatiaľ im nezostáva iné, len pretrvať v pozícii, ktorú im prisúdili strany. Neznáme tváre sú väčšinou nováčikovia a náhradníci zaradení do výborov NR SR, ktoré im nie sú blízke. Neznamená to, že nič nerobia. Disciplína je však v strane vysoko cenená hodnota - kto vydrží, postúpi. No dovtedy sa musia zmieriť so zaradením do kategórie neznáma tvár.
  neznáme tváre
  SDKÚ: Vladimír Horák
  , Zoltán Horváth, Stanislav Janiš, Petra Masácová, Jozef Mikuš, Ján Pataky, Stanislav Škoda, Jarmila Tkáčová SMK: Sándor Albert, Tibor Bastrnák, Iván Farkas, Lajos Ladányi, István Pásztor, Richárd Hamerlík, János Szigeti KDH: Andrej Hajduk, Alojz P½idal, Jozef Šimko, Jozef Miklušičák, Mária Majdová ANO: Peter Biroš, Iveta Henzélyová, Vlastimil Ondrejka ĽS-HZDS: Ján Dlhopolček, Jaroslav Jaduš, Eduard Kolesár, Ján Mikuš Smer: Jaroslav Baška, Jozef Buček, Ivan Varga, Darina Gabániová KSS: Mikuláš Juščík, Michal Vajda Slobodné fórum: Jozef Hurban, Alexej Ivanko Nezávislý poslanec parlamentu: Jozef Elsner
  Je to veľa, ak občania prakticky nepoznajú pätinu poslancov parlamentu?
  - Je to vysoké číslo a určite by som k nemu pridal aj ďalších. Aj takí, ktorí sú medializovaní, sú verejnosti tvárou známi, ale nevedia im občania priradiť meno. Je to dané tým, že u nás chodia do parlamentu ľudia takpovediac priamo z ulice, bez akéhokoľvek medzistupňa v komunálnej či regionálnej politike. Neznáme tváre zosobňujú najmä nováčikovia, ktorí sú v parlamente prvýkrát. Je ich zaradenie spôsobené nízkou aktivitou odbornej či osobnej prezentácie?
  - Často ani aktivita nestačí. Vychádzam z prieskumov, keď sa pýtame na dôveryhodných politikov. Objavilo sa tam niekoľko medializovaných mien, ale nevyskytnú sa medzi dôveryhodnými ani nedôveryhodnými. Patria medzi nich pritom veľmi frekventované tváre. Dôvod bude možno v chýbajúcej osobnej charizme, čo by malo byť asi základnou schopnosťou politika.
  Vzbudzuje častá medializácia poslancov mylnú predstavu o ich vysokom pracovnom nasadení?
  - Veľmi frekventované osoby sú skôr vnímané ako „tárajovia“, ktorí sú odborníkmi na všetko. Ničomu nerozumejú, ale do všetkého hovoria. Je to veľmi vratké. Častú prítomnosť pri vstupovaní do viacerých tém, ktoré nezodpovedejú profesii, verejnosť pokladá za diletantstvo. Nováčikov „ukladajú“ do málo atraktívnych parlamentných výborov. Odborne sú často zdatní v úplne iných oblastiach. Nie náhodou preto, že strana potrebuje predovšetkým disciplinovaných poslancov?
  - Tento prvok určite veľmi silno pôsobí. Z toho, ako sa vyvíjajú pomery v parlamente, sa dá predpokladať, že pre zostavovateľov kandidátov je jedným z dôležitých kritérií lojálnosť. Aby v prípade, že dôjde k nejakým posunom, neopustili svoju materskú stranu a neprešli niekde inde. Kluby často nie sú vytvárané podľa toho, aké odbornosti by sa v nich vyžadovali.
  Kapacitne sú výbory obmedzené, aj preto možno odbornosť často nezodpovedá členstvu v nich. Poslanci sú neraz vo výbore, ktorý s ich profesiou nesúvisí. To ale nevytvára dobrý obraz o vysokokvalifikovanej a kvalitnej práci v NR SR.
  - Odráža sa to nepriaznivo. O tom niet pochýb v rámci legislatívneho procesu. Je to dlhodobá bolesť nielen parlamentu, ale aj exekutívy. Často sú výsledkom veľmi problematické návrhy zákonov. V parlamente je veľa diletantov, ktorí chcú často zapôsobiť pozmeňujúcimi návrhmi. Tie ale nie sú kompatibilné so zákonmi a potom vznikajú zmätky, na ktoré doplácajú občania.
  Martin Čambalik
  Národná Obroda 1.4.2004
  O ROZPOČTE A O KADEČOM INOM.
  (k2n, Aj to sa môže stať v Holíči, 15.03.2004)
  Naše mesto už má skoro mesiac schválený rozpočet na rok 2004.
  Samozrejme, že za veľa nestojí. Čo už!
  Aký si mestskí úradníci zosmolili, taký poslancom predložili a aký poslanci dostali, taký mestu schválili a dej sa vôľa božia.....
  Čakal vôbec niekto niečo iné? Asi ťažko. Je jasné, že tento rozpočet je na riadenie mesta pramálo použiteľný a je dopredu odsúdený na nekonečné úpravy a samozrejme zmätky s tým spojené. Nebudem analyzovať jednotlivé rozpočtové položky.
  Načo aj! Bol by to zbytočne dlhý materiál a aj tak by to rozpočtu a mestu nepomohlo.
  Už je staté! Teda schválené!
  Ale aby som nebol iba kritický, jedno pozitívum v schválení nášho „podareného“ rozpočtu vidím a to v tom, že jeho schválením prestalo platiť rozpočtové provizórium a financovanie mestských aktivít už nebudú brzdiť obmedzenia, ktoré z provizória zákonite vyplývali.
  Na rozpočet, ktorý je hlavný riadiaci dokument v meste, je to však žalostne malý efekt.
  Mestské zastupiteľstvo rozpočet schválilo a asi z priveľkej radosti z dobre vykonanej práce prehliadlo, že mu vzápätí podstrčili na schválenie uznesenie, ktorým poslanci splnomocňujú primátora mesta na úpravy rozpočtu do výšky 50 000,- Sk v každej položke v rámci jednotlivých kapitol schváleného rozpočtu s tým, že na ďalšom zasadaní MsZ budú zmeny predložené na schválenie.
  Bože ochraňuj toto naše ťažko skúšané mesto!
  Keď si uvedomíme koľko má taký rozpočet položiek ( je ich tam asi 13 strán formátu A4 ), tak si vieme predstaviť čo takáto právomoc v rukách primátora, ktorý riadi Holíč prevažne z Bratislavy, môže spôsobiť.
  A poslanci to dodatočne poslušne schvália a ešte aj budú so svojou prácou spokojní.
  Môže teraz niekto závidieť mestskej ekonómke?
  Chaos, ktorý takéto uznesenie odštartovalo, nevyžehlí ani desať ekonómov.
  A rád by som sa mýlil!
  ASI SA MÁME NA ČO „TEŠIŤ
  Mesto Holíč sa zadlžuje stále viac a viac !!!
  (k2n, Aj to sa môže stať v Holíči, 28.01.2004)
  Prakticky hneď na začiatku tohto roku, už 14. 1. 2004, sa za zatvorenými dverami primátorskej kancelárie uskutočnilo mimoriadne zasadanie Mestského zastupiteľstva v Holíči.
  Už samotné miesto konania ( kancelária primátora mesta ) naznačilo, že účasť verejnosti je nežiadúca. Samozrejme to nezakázali, ale trepte sa tam, keď Vám už miestom konania naznačia, že Vás tam nechcú a vlastne sa tam ani nezmestíte.
  A ešte by ste do toho aj nedajbože chceli hovoriť !
  Zastupko malo len jeden bod programu a to nechať si od poslancov schváliť ďalší úver vo výške 4 mil. korún. Myslím, že ani netreba písať, ako to dopadlo.
  Ako obvykle!
  Zastupiteľstva sa zúčastnilo 13 „otcov mesta“, teda poslancov a tí si vypočuli v akej biede sa mesto nachádza, že má na účte len 150 tis. korún, že peniaze od štátu meškajú a je ich málo, že sa netreba báť, lebo sa nebude ručiť majetkom, ale „iba“ bianco zmenkou a podobné reči, ktoré presvedčili až 12 prítomných poslancov do takej miery, že odmietli aj návrh jedného z nich, aby sa k takému závažnému rozhodnutiu písomne vyjadril aspoň hlavný kontrolór mesta, a úver odklepli (teda schválili).
  Načo by sa aj s takým rozhodnutím trápili. Veď oni to splácať nebudú a čo to preúverovanej mestskej kase v budúcnosti spôsobí, to sa bude riešiť až v budúcnosti a preto ich to dnes vôbec nemusí trápiť. A je to!
  To nám ten rok pekne začína!
  Už aby konečne náš pán primátor začali nosiť do mesta tie peniaze, ktoré nám pred voľbami tak presvedčivo sľubovali a podaktorí mu to aj verili. A sú takí, čo v to veria dodnes!

  |0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|75-90|90-105|105-120|120-135|135-150|150-165|165-180|